Miejska Poradnia

Psychologiczno-Pedagogiczna w Opolu

DRODZY RODZICE

Zapraszamy na zajęcia Szkoły dla Rodziców Dzieci w Wieku Dojrzewania

Program kierowany jest do rodziców, którzy chcą utrzymać prawidłowe relacje
z dziećmi pozostającymi w wieku adolescencji, wpływać na ich funkcjonowanie oraz przeciwdziałać zachowaniom problemowym.

Zajęcia odbywać się będą w cyklu 6 spotkań w środy,
w godzinach od 16.30 do 18.30,
- początek 11 kwietnia 2018 r.

Miejsce - Filia Poradni: Pracownia Psychoprofilaktyki przy PSP nr 29 Opole
ul. Szarych Szeregów 1

Osoby zainteresowane spotkaniami proszę o kontakt:

Tel. sekretariat : 774549216, 774549217

SZKOŁA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU DOJRZEWANIA

PROGRAM RAMOWY:

Spotkanie wstępne, sprawy organizacyjne, integracja, przedstawienie idei warsztatów.

Cechy rozwoju społeczno-emocjonalnego wieku adolescencji.

Nauka umiejętności rozpoznawania i rozmawiania o uczuciach, stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcania dzieci do współpracy, wspierania samodzielności dzieci, rozwiązywanie problemów i konfliktów, poznawanie uczenia dzieci sposobów samodyscypliny, uwalnianie od grania ról
i niekorzystnego etykietowania oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości.

Nauka radzenia sobie z trudnymi uczuciami dzieci (np. z zazdrością między rodzeństwem, rówieśnikami) i sposobów interwencji w sytuacjach kłótni
i konfliktów między dziećmi. Doskonalenie umiejętności wzbudzania ducha współpracy zamiast rywalizacja, unikania porównywania.

Zajęcia poszerzające wiedzę rodziców w zakresie etapów rozwoju emocjonalno-społecznego nastolatka oraz jego potrzeb i problemów wieku dorastania (m.in. potrzeba akceptacji i decydowania o sobie), jak również wpływu ich postaw i systemów wychowawczych obowiązujących w rodzinie na dzieci. Rodzice dowiadują się, jak towarzyszyć nastolatkowi w kryzysie adolescencji, jak zapobiegać zachowaniom ryzykownym młodzieży.