W dniach 8-9 listopada 2018 w naszej szkole odbyła się akcja społeczna „Mamy niepodległą” która polegała na wysyłaniu kartek pocztowych do krewnych i znajomych uczniów z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Udział w akcji jest bezpłatny – kartki otrzymaliśmy w ramach współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Celem naszych działań jest obchodzenie Święta Niepodległości w sposób radosny poprzez podejmowanie tematu w innej formie.

W akcji udział wzięły klasy od 3 do 8 a starsi uczniowie  klasy od 6-8 wybierając różnorodne zagadnienia przygotowały prace plastyczne przybliżające wydarzenia i postacie z czasów walki o niepodległość.

Rajd niepodległości odbył się z okazji upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości, w sobotę 10 listopada 2018 r. Rajd zorganizowała Komisja Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych działająca przy PTTK Oddział Opole. Wzięło w nim udział 50 osób – uczniów i nauczycieli opolskich szkół, w tym przedstawiciele naszego koła turystycznego. Trasa wiodła przez teren Parku Krajobrazowego; od Bazyliki poprzez Rezerwat Geologiczny, Pomnik Xawerego Dunikowskiego, amfiteatr do Muzeum Czynu Powstańczego. Na mecie rajdu, w muzeum, odbył się konkurs z wiedzy historycznej. Drugie miejsce zajęła Madzia Malorny, uczennica naszej szkoły.

Uroczystość poświęconą obchodom 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął występ uczennic i uczniów  z klasy III. Tuż przed godziną 11.11 uczennica z klasy VI Marcelina Nawracaj odczytała „Odezwę o Niepodległości”. Kiedy wybiła godzina 11.11 cała społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 godnie i uroczyście odśpiewała cztery zwrotki Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”.

W dalszej części naszego „Koncertu dla Niepodległej” zaprezentowały się wszystkie przedszkolaki, a potem zgodnym chórem pod przewodnictwem pani Katarzyny Warzechy śpiewaliśmy pieśni legionowe. Naszej Niepodległej zadedykowaliśmy również pieśń autorstwa Jacka Kaczmarskiego „Mury”, którą wykonały z towarzyszeniem szkolnego chóru Paulina Piechota i Natalia Łasocha.

„Koncert dla Niepodległej” to dla nas wszystkich nie tylko możliwość wspólnego spotkania się i radowania, ale przede wszystkim lekcja historii i wspomnienie tych, którzy dali nam wolność i niepodległość.

8 listopada odbyła się w naszej szkole VIII edycja obchodów Dnia Śniadanie Daje Moc. W wydarzeniu wzięli udział uczennice i uczniowie z klas I, II ,III wraz z wychowawczyniami. Uczestnictwo w Dniu Śniadanie Daje Moc jest świetnym pretekstem nie tylko do przypomnienia sobie podstawowych zasad zdrowego żywienia, ale również skłania do pielęgnowania podstawowych zasad bezpiecznego i higienicznego przygotowywania posiłków, np. takich jak częste mycie rąk.

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można wielkie malowidło (15m x 114m). Dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich ( specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas.

Pomysłodawcą Panoramy był znany malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka i siedmiu innych malarzy. Autorom pomysłu zależało na upamiętnieniu tradycji narodowych w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez wojska powstańcze – z udziałem słynnych kosynierów – pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. „Krzepiąca serca” bitwa racławicka miała dla będącego wówczas w niewoli narodu niezwykłe znaczenie.

więcej zdjęć