Gościliśmy niedawno w naszym przedszkolu przedstawicieli Filharmonii Opolskiej, dzięki którym mogliśmy wysłuchać przepięknego koncertu smyczkowego. Dodatkowo dowiedzieliśmy się jak nazywają się poszczególne instrumenty, na których grały Panie. Mieliśmy także możliwość samemu sprawdzić, jak to jest trzymać skrzypce i spróbować swoich sił w grze na nich. Dziękujemy serdecznie Paniom z Filharmonii na tak ciekawe zajęcia.

Choć za oknem aura tego dnia nie dopisywała, to było to bardzo miłe i pogodne popołudnie spędzone w  miłym towarzystwie dzieci i rodziców, którzy zgodzili się przyjąć zaproszenie na warsztaty sensoryczne.

Spotkanie prowadziła Pani Małgorzata Grus psycholog, terapeuta z Fundacji Jednym Słowem - Poradni diagnostyczno – konsultacyjnej dla osób ze spektrum autyzmu.

W pierwszej części spotkania dzieci miały okazję samodzielnie wykonać masę plastyczną – „domową ciastolinę” oraz doświadczyć zabaw sensorycznych z jej użyciem. Zajęcia sensoryczne dla dzieci miały na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.  To była niebywała frajda dla wszystkich dzieci.

W drugiej części spotkania odbyła się pedagogizacja rodziców i warsztaty z zakresu integracji sensorycznej, dzięki którym rodzice mogli odczuć na sobie jakie trudności napotyka i odczuwa dziecko z zaburzeniem.

Zajęcia sensoryczne to skuteczny i efektowny sposób, pozwalający zniwelować dysfunkcje w zakresie rozwoju dziecka. Stąd zrodził się pomysł na przeprowadzenie ich w przedszkolu.

Z pewnością nie było to zmarnowane popołudnie, ale pełne miłych wrażeń i ciekawej wiedzy spotkanie. Dziękujemy Pani prowadzącej za cenny przekaz oraz wszystkim obecnym Rodzicom za chęć przyjęcia każdej formy współpracy z przedszkolem.

Dzieci z grupy "Żabki" oraz ich mamy wzięły udział w zajęciach ruchowych prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Metoda ta jest oparta na wczesnodziecięcych zabawach dzieci z rodzicami. Podstawowym założeniami metody rozwijania przez ruch jest świadomość własnego ciała i usprawnienia ruchowego, świadomość przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Prowadząca zajęcia Pani Ania dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości i pozytywnych odczuć oraz okazję do przypomnienia sobie różnych miłych zdarzeń z dzieciństwa.

Najmłodsze przedszkolaki wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwal Animacji O!PLA i miały możliwość obejrzenia cyklu najnowszych bajek edukacyjnych. Tuż po seansie dzieci wzięły udział w warsztatach manualnych i samodzielnie wykonywały przypinki zgodnie z własną kompozycją i inwencją twórczą. Prawdziwą niespodzianką i niemałym zaskoczeniem w trakcie wycieczki była wizyta Pani reporter z Radia Opole. Najodważniejsze przedszkolaki chętnie udzielały wywiadu i bawiły się przy tym wspaniale. Już niebawem posłuchamy efektu audycji.