Rok szkolny 2011/2012, poniedziałek, godz. 14.00 – zajęcia Szkółki Wędkarskiej. To wycinek z planu zajęć pozalekcyjnych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Opolu.
Szkółki Wędkarskie działają przy większości kół naszego Okręgu PZW, niektóre z nich już nawet od kilkunastu lat. Ich zajęcia odbywają się zwykle w siedzibach kół, czasami w wynajętych salach a ostatnio w szkołach, w których najczęściej dzięki pracującym tam nauczycielom, członkom PZW, istnieje sprzyjająca wędkarstwu atmosfera. W szkole, w której pracuje Jurek Malinowski – Prezes Koła PZW Kolejarz Ofama Opole, udało się coś więcej, prowadzona przez niego Szkółka Wędkarska została dzięki zgodzie Pani Dyrektor Szkoły, Wychowawczyni klasy i rodzicom uczniów, wpisana do planu zajęć pozalekcyjnych.
Dyrektor Szkoły mgr Marianna Wrześniewska:
Wychowawczyni klasy II – mgr Iwona Opolska
To właśnie zainteresowanie problematyką wędkarstwa wśród dzieci spowodowało zorganizowanie szkółki wędkarskiej. To dzieci skłoniły nas dorosłych, żeby rozwijać w szkole temat wędkowania. Do szkółki wędkarskiej należą, przynajmniej na razie, drugoklasiści. To są małe dzieci i one do sprawy podchodzą w bardzo prosty sposób: czekamy na wiosnę, żeby pójść nad Kanał Ulgi i zacząć łowić ryby. Jednocześnie dzieci są uczulane i uczone przez naszego instruktora pana Jerzego Malinowskiego, że bycie wędkarzem, to nie tylko wędkowanie, ale również dbanie o środowisko wodne, i że ten sposób spędzania wolnego czasu narzuca na człowieka przestrzeganie przepisów prawa. Stąd okres zimowy jest czasem szkolenia teoretycznego, do którego dzieci podchodzą w sposób bardzo poważny, choć nie są to tematy dla nich proste i zawsze ciekawe. Ale dzieci, które są zainteresowane wędkarstwem przychodzą z ochotą na zajęcia, słuchają i zadają mnóstwo pytań.
Warto dodać, że zainteresowanie wędkarstwem wśród dzieci jest rodzinne. Wiem, że wędkują ojcowie dzieci, jak również starsze rodzeństwo i dziadkowie.
Myślę, że wędkowanie jest świetną alternatywą dla komputera i telewizora.
I rzeczywiście tak jak mówi wychowawczyni klasy, dzieci mają mnóstwo pytań, na które otrzymują od prowadzącego wyczerpujące odpowiedzi. Ilość zgromadzonych pomocy pozwala prawie wszystko zobrazować praktycznie.
Zajęcia powoli dobiegają końca i to od dzieci wychodzi inicjatywa ponownego spotkania się z Michałem Kłobutem tym razem nad wodą, by zobaczyć, jak to spinningowanie naprawdę wygląda.
Wychowawczyni klasy II – mgr Iwona Opolska na pytanie, czy sama nie ma ochoty na wędkowanie
Wydaje mi się, że chęć wędkowania tkwi w mojej świadomości od dawna. Muszę się przyznać, że dawno temu jeździłam na ryby z moim bratem. Potem nasze zainteresowania „poszły” w innym kierunku. Myślę, że gdybym nie miała ochoty na wędkowanie sama czy z uczniami, nie byłabym opiekunem szkółki wędkarskiej. Nie mogę się również zarzekać, że każdą wolną chwilę będę spędzała z wędką nad jeziorem, ponieważ mam również inne zainteresowania. Ale myślę, że wędkowanie może stać się dla mnie jedną z wielu form spędzania wolnego czasu, szczególnie podczas wakacji.
Koniec zajęć. Jeszcze gromkie „Dziękujemy” i dzieci w ciągłych rozmowach o tym co widziały i słyszały powoli opuszczają klasę, choć nie wszystkie. Dwie najbardziej zainteresowane dziewczynki jeszcze o coś dopytują. „W nagrodę” za wytrwałość Michał wręcza im w prezencie kolorowe, spinningowe przynęty. Prawdziwa radość pojawia się na ich buziach:)
Dyrektor Szkoły mgr Marianna Wrześniewska:
Szkółka wędkarska przyczyniła się z pewnością do poszerzenia oferty zajęć pozalekcyjnych. Metody i formy jej prowadzenia cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i rodziców. Zajęcia są dostosowane do pory roku. W okresie jesienno-zimowym uczniowie zajęcia mają w sali lekcyjnej, poznając od strony teoretycznej i praktycznej zagadnienia związane z wędkowaniem, biorą udział w różnych konkursach plastycznych, fotograficznych. W okresie wiosenno-letnim zajęcia, zawody są prowadzone w terenie poza szkołą. Organizowane zawody wędkarskie rozwijają w dzieciach cierpliwość , kształtują siłę woli, odporność na stres, uczą zasady fair play. Ponadto uczniowie nabywają umiejętności pracy w grupie. Promowanie wędkarstwa występuje także podczas organizacji obchodów Dnia Dziecka w szkole. Możliwość bezpośredniej obserwacji naturalnego środowiska wodnego daje uczniom satysfakcję, wzbogaca ich wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie. Duże zaangażowanie osób prowadzących szkółkę wychowawcy kl. II oraz pana Jerzego Malinowskiego wpływa na kształtowanie postaw wychowawczych dzieci poprzez „zarażanie” swoją pasją innych.
A co na to wszystko Jurek Malinowski, w pewnym sensie inicjator tego przedsięwzięcia:
Istnienie szkółki w takiej formie, to przede wszystkim bardzo dobra współpraca z panią Dyrektor i nauczycielami zainteresowanymi wędkarstwem, bez tego nie byłoby żadnego działania na terenie tej placówki. Poza tym wędkarstwo propaguję w tej szkole od 2007 roku, początkowo z dziećmi ze świetlicy, w klasach których nauczyciele wyrazili zgodę na przeprowadzenie takich zajęć, w grupach przedszkolnych, bo jest to Zespół Szkolno-Przedszkolny, aż do powołania w klasie II szkółki wędkarskiej przy współpracy z panią Iwoną Opolską.
Tekst i zdjęcia Ryszard Kloch
Artykuł pobrany ze strony internetowej Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu
© 2010 - 2016 ZESPÓŁ SZKOLNO – PRZEDSZKOLNY NR 1