Ważne jest, aby dzieci znały swoje lokalne środowisko społeczne, dlatego też przedszkolaki z grup „Żabki” i „Słoneczka” odwiedziły Filię Urzędu Pocztowego, znajdującą się przy ul. Wróblewskiego. Zapoznały się tam z wyglądem poczty, jej wyposażeniem i urządzeniami. Miały okazję obserwacji odpowiedzialnej i bardzo potrzebnej pracy pań kasjerek w okienku. Każdy przedszkolak mógł osobiście zakupić i przykleić znaczek pocztowy do koperty, którą po opieczętowaniu zabrał z sobą do domu. Spacer na pocztę był także dobrą okazją do wyrabiania umiejętności zachowywania się w miejscach publicznych.

Kolejny ciekawy dzień w przedszkolu za nami. Korzystając z naszego zaproszenia odwiedziła nas Pani z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Specjalnie dla każdej z grup przeprowadziła zajęcia z wykorzystaniem Teatrzyku opowiadania ilustracji Kamishibai.  Bardzo nam się wszystkim podobało. Dziękujemy za odwiedziny i przeprowadzenie ciekawych zajęć. Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

Celem obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk w przedszkolu było  uświadomienie dzieciom, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma częste i prawidłowe mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od  zapoznania dzieci z wierszem Juliana Tuwima pt. „List do dzieci”. Następnie przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków i bakterii. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z muzyką z pedagogiki zabawy KLANZA i z piosenką „Umyjemy brudne ręce”. Wysłuchaliśmy także bajki o królewnie, która nie chciała myć rąk. Na koniec spotkania dzieci składały uroczyste ślubowanie: „Uroczyście ślubuję zawsze myć ręce wodą i mydłem przed jedzeniem i po wizycie w toalecie”. Po takim ślubowaniu, przystąpiliśmy do warsztatów tworzenia mydeł.  Pachnące i kolorowe mydełka od zawsze były dla dzieci elementem zabaw podczas kąpieli. Podczas Warsztatów Mydlarskich, dzieci dowiedziały się jaka jest historia powstawania mydła, z czego tworzy się mydlane kształty, w jaki sposób w mydlanych kostkach gromadzi się moc zapachów i niezwykłych barw. Każde dziecko mogło samodzielnie wykonać mydełka glicerynowe, które już nie długo staną się nieodzownym elementem codziennej kąpieli. Bardzo dziękujemy Pani „Mydlince” za wizytę w naszym przedszkolu i  ciekawe zajęcia.

Poznając walory smakowe owoców, ich wartości odżywcze i kulinarne zastosowanie, dzieci z grupy „Żabki” samodzielnie przygotowały owocowy deser. Krojenie owoców na kawałki i nadziewanie ich na patyczki tworząc zdrowe szaszłyki owocowe, to dla nich pyszna zabawa. Okazało się nawet, że niektóre niejadki zapomniały o swojej awersji do witaminowych przysmaków.

Wszyscy dobrze wiemy, jak bogate w witaminy są soki owocowe. Warto pomóc dziecku je polubić. Bo soki to nie tylko doskonałe źródło witamin,  ale przede wszystkim smaczny napój. Nasze przedszkolaki przekonały się o tym  na zajęciach praktycznych w grupach „Motylków” i „Słoneczek”. Pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia  i obierania owoców. Później pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i  witaminowy napój gotowy. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był samodzielnie bez dodatku cukru i konserwantów. Degustacja była udana, a bezpieczeństwo zapewnione, nie wspominając już o dużej porcji radości z wykonanej pracy.