5 grudnia dzieci z grupy „Żabki” i „Słoneczka” uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych w Gospodarstwie Agroturystycznym „Giprol” w Staniszczach Małych.  Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Samodzielnie przygotowywaliśmy i dekorowaliśmy świąteczne pierniki, które smakowały wyśmienicie. Swoje umiejętności manualne zgłębialiśmy również wykonując ekologiczne choinki z drewna osikowego. Pani gospodyni w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe na Śląsku Opolskim. Kolejną atrakcją, jaka na nasz czekała było wspólne  tworzenie karmnika dla ptaszków, który z pewnością znajdzie swoje miejsce w naszym przedszkolnym ogródku. Po pracy nadszedł czas na smaczny obiadek, tym razem w klimacie wigilijnym była to rybka z ziemniakami. Na zakończenie wyprawy niespodziewanie pojawił się miły, długo wyczekiwany  gość – Święty Mikołaj, który wręczył każdemu wspaniały prezent. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń, ale także moment najbardziej wyczekiwany w roku.

Bardzo dziękujemy całej wspaniałej załodze „Giprol-a” za miłe przyjęcie, fantastyczne zajęcia i  wiele ciekawych atrakcji.

Wszyscy wiemy, że Andrzejki są tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
W odległych czasach wierzono, że dzień 30 listopada, otwiera drzwi do nieznanej przyszłości. W dzisiejszych czasach Andrzejki są świetnym pomysłem na wesołą zabawę przy muzyce i wróżbach.

W naszym przedszkolu tradycji stało się zadość. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy.

Po pierwsze nie mogło zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Dziś w czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc. Wiele radości sprawiło dzieciom także lanie wosku przez dziurkę od klucza. Z magicznego odlewu dopatrzyliśmy się podobizny anioła. Czyżby była to zapowiedz udanych Jasełek?!

Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

Nasze przedszkole z powodzeniem zaprezentowało się w  międzyprzedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Jesienne Kompozycje”, organizowanym przez Przedszkole Publiczne nr 33 „Karolinka” w Opolu.

Laureatką konkursu i zdobywczynią III-go miejsca została Natalia Cebula z grupy „Słoneczek”, która wykonała przepiękna kompozycję o tematyce jesiennej.

Bardzo dziękujemy Natalce za ciekawą i twórczą pracę oraz gratulujemy sukcesu.

Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku
Wielu pracuje dzielnych górników.
Ciężka to praca czarnego człowieka,
Dzwonią kilofy pot z czoła ścieka.
Gdy nam słoneczko zagląda do domu,
Górnik pracuje w kopalni zmęczony.
Za czarny węgiel i za sól białą
Chwała górnikom dzielnym wytrwałym.

27 listopada przedszkolaki z grup „Żabki” i „Słoneczka”, pojechały na wycieczkę do kopalni „Folwark”, zorganizowaną dzięki pomocy i uprzejmości Pana Grzegorza, taty Oliwera z grupy starszaków. Dzieci zostały bardzo ciepło przyjęte przez pracowników kopalni. Na wstępie zostały zapoznane z miejscem i celem wizyty oraz kultem św. Barbary. Dowiedziały się na czym polega ciężka praca górnika, jak wygląda jego strój roboczy i odświętny mundur. Mogły poprzymierzać czako – górniczą czapkę i przekonać się, co oznaczają poszczególne kolory pióropusza. Po krótkim odpoczynku i posileniu się drugim śniadankiem, zaczęła się prawdziwa atrakcja, a mianowicie przejażdżka  terenowym samochodem po otoczeniu  kopalni odkrywkowej, gdzie wydobywa się margiel i wapień – niezbędne do produkcji cementu. Przedszkolaki obserwowały  pracę górników oraz sprzęt niezbędny do wydobycia minerału. W nagrodę za dzielną postawę dzieci otrzymały kolorowanki, książeczki, słodycze i odblaski.

W imieniu całej wspólnoty przedszkolnej dziękujemy:

Pani Monice Szafranek, Panu Grzegorzowi Poliwodzie, Panu Bartłomiejowi Pietrzyk, Grupie Górażdże, za pomoc w organizacji wycieczki oraz wszystkim, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć. Dzięki Państwu dzieci mają bezcenne wspomnienia, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Z okazji barbórkowego święta pragniemy złożyć wszystkim Górnikom i  Pracownikom Kopalni życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. A także poczucia bezpieczeństwa, komfortu życiowego i pewności dnia jutrzejszego.

Szczęść Boże!

Więcej zdjęć